Novinky

Chuť severnej Dalmácie

Ako chutí Dalmácia

Dalmácia Vás pri vystúpení z auta neprivíta iba slniečkom, čajkami a vôňou soli, mora či borovíc.

Sú to aj iné vnemy, nemenej príjemné, ktoré Vás v takých momentoch budú sprevádzať. A mnohé z nich súvisia s prírodou a tým, čo nám vie ponúknuť na jedálenský stôl. V júli a v auguste nám do sladka voňajúce figovníky nadelia bohaté množstvo fíg, koncom augusta a v septembri je to vinič, ktorý dozrieva a vieme sa tešiť na lokálne odrody vínka ako Babič, Plavac či Dingač. Na jeseň postupne preberú štafetu mandľovníky a olivovníky, ktorých háje sú nielen fotogenické a predstavujú typický obraz dalmátskej krajiny, ale aj potešia úrodou, ktorú následne domáci zúročia do tekutého zlata. A kým u nás v strednej Európe sa už drkoceme v kožuchoch a riešime nákup vianočných darčekov, tak tu dole v Dalmácii domáci oberajú mandarínky. A že sú fakt dobré a šťavnaté veru!

Je to kraj, ktorý treba preto vnímať všetkými zmyslami, chuťové bunky nevynímajúc. O to viac, že v našom regióne severnej Dalmácie je množstvo výborných konob a reštaurácií, kde si viete pochutiť na lokálnych špecialitách, ktorých základom sú miestne suroviny, mäso či rybársky úlovok. Spomeňme iba grilované alebo vyprážané kalamáre, šalát z chobotnice či pečenú variantu tohto hlavonožca na spôsob "peka", čierne rizoto zo sépie alebo pečenú jahňacinu pripomínajúcu nám, že už sme naozaj na Balkáne. Ako zaujímavosť treba uviesť, že na pár kilometroch štvorcových tu viete nájsť hneď dve zariadenia s michellinskou nálepkou, reštauráciu v historickom centre Šibeniku s výhľadom priamo na katedrálu, a konobu v dedinke Konjevrate neďaleko Šibeniku v blízkosti národného parku Krka. No je to i kraj domácich vinárov, ktorí svoje remeslo dedia z pokolenia na pokolenie a robia svoju robotu srdcom. To potom spolu so slnkom a vápenatým podložím dáva vínu svoju nezameniteľnú chuť. Ako príklad spomeňme viniče v oblasti nad Žaboričom a Primoštenom či v okolí Vodíc, Benkovacu a Stankovcov či Skradina. A v neposlednom rade sa nedá zabudnúť na dalmátsku sušenú šunku menom pršut a výborný tvrdý syr. Ten prvý má svoj domov v mestečku Drniš, kde sa vraví, že ho robia najlepší, a Mekka Medina výroby toho druhého v excelentnom prevedení je trochu na sever na ostrove Pag. Ten mimochodom je preslávený aj svojou morskou soľou.

Takže už len sadnúť do auta a vyštartovať nielen za prírodou, slnkom a morom či históriou, ale aj v ústrety poriadnym gastronomickým hodom.